logo banery.waw.pl

Zasady przygotowania projektu do druku

Formaty plików

projektowanie banerówProjekty załączane do zamówienia powinny być przygotowane w formie elektronicznej. Preferowanym formatem plików do wydruku jest PDF lub TIFF z kompresją LZW ("spłaszczony" - bez warstw).

Przyjmujemy do druku również projekty w jednym z akceptowanych formatów: CDR, AI, JPG, PSD, EPS.

Do zleceń z tymi plikami doliczamy 5 zł netto za przygotowanie pliku PDF lub TIFF z kompresją LZW*.

 

Skala i wymiary

Projekty powinny być przygotowywane w skali 1:1, a ich wymiary powinny być zgodne z zamówieniem.

W przypadku bardzo dużych wymiarów wydruków (największy wymiar większy niż 5m) należy przygotować projekt w mniejszej skali dbając o odpowiednio większą rozdzielczość grafik rastrowych.

 

Kolory

Wszystkie obiekty i bitmapy powinny być w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeżeli elementy na projekcie będą w innych przestrzeniach kolorystycznych, należy pamiętać, że kolory na wydruku mogą być inne od zamierzonych przez autora pracy. Dla projektów w formacie PDF wewnątrz dokumentu mogą być dołączone profile ICC. Na dużych aplach jednego koloru może wystąpić "paskowanie".

Aby uzyskać barwę pełnej czerni należy składowe koloru ustawić na:

  • C30% M30% Y30% K100% (dla wydruków solwentowych)
  • C0% M0% Y0% K100% (dla wydruków termotransferowych)

 

Optymalna rozdzielczość

W przypadku zdjęć i grafik rastrowych optymalna rozdzielczość to 100-150 dpi (w zależności od rozmiaru wydruku i wybranego materiału) i nie powinna być mniejsza niż 72dpi. Im większe wymiary zdjęcia, tym rozdzielczość bitmapy może być mniejsza.

Nie należy sztucznie zwiększać rozdzielczości, gdyż nie zwiększa to jakości wydruku zdjęć, a jedynie zwiększa rozmiar pliku.

 

Układ projektu

Ze względu na stosowane wykończenie wydruku należy zachować odpowiednie odległości między obiektami a krawędziami. Przy wykończeniu standardowym odległość ta powinna być nie mniejsza niż 5cm

W projektach przygotowanych w formatach wektorowych (CDR, EPS, AI, PDF) elementy powinny być zgrupowane, a wszystkie teksty zamienione na krzywe (również linie obrysu).

W pliku należy zdefiniować format strony zgodny z formatem wydruku, a projekt powinien być umieszczony centralnie na stronie. W przypadku projektu z białym tłem należy go ograniczyć ramką o szerokości 0,3mm o wymiarach zgodnych z formatem projektu w kolorze 50% czarnego.

Cały projekt powinien zawierać się w jednym, ostatecznym pliku załączanym do zamówienia.

 

Spady

Prosimy nie dodawać spadów w projektach graficznych. Projekt powinien mieć wymiary zgodne z zamówieniem. Ze względu na specyfikę wykończenia spady ustawiane są przez naszego grafika.

 

Nazwy plików

Prosimy o nazywanie plików projektów zgodnie z poniżej prezentowanym schematem:

klient-lub-nazwaprojektu_szerokosc-w-cmxwysokosc-w-cm_ilosc-szt_material
np:

firmaxyz_200x100_2szt_frontlight.pdf

Skontaktuj się z nami

Masz pytania?
Oddzwonimy i wyjaśnimy szczegóły.

Twój numer telefonu nie będzie przekazywany dalej.
regulaminu serwisu banery.waw.pl